**H!ss€T-DüŞüN-KoNuŞ**
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR

3 posters
YazarMesaj
ensar2782
moderatör
moderatör
ensar2782

UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Empty
MesajKonu: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeC.tesi Tem. 11, 2009 10:59 pm

Doğu Türkistan’da Uygurların, camileri kapatılıyor, bayramları yasaklanıyor, kadınları kısırlaşıtırılıyor ancak batı ise sadece Tibet’i görüyor. Çin’in Uygurlara uyguladığı sistematik işkence dünyanın hiçbir devletinde rastlanmayacak kadar çirkin boyutlara ulaşmış durumda. Tüm dünyanın dikkatini üzerine çektiği Tibet’te yapılanlar Uygurlara yapılanların yüzde biri kadar bile değil. Buna rağmen batı dünyası Uygurları hala görmezden geliyor.

Merkezi Göttingen’de bulunan Alman “Tehdit Altındaki Halklar Topluluğu” adlı kuruluştan Ulrich Delius, “Çin’de Uygurlar kadar takibata uğrayan bir başka halk topluluğu daha yok” diyor. Asya Raportörü, insan hakları kuruluşunun elindeki rakamlara göre komünist yönetimin bölgede, 1997′den beri 500′den fazla ölüm cezasını infaz ettiğini vurguluyor. Azımsama amacı taşımaksızın bir karşılaştırma yapmak gerekirse, aynı zaman diliminde Tibet’te idam edilenlerin sayısının sadece iki olduğunu belirtmek gerekir.

ASİMİLASYON POLİTİKASI

Han Çinliler sistematik olarak Sincan’a (Doğu Türkistan) göç ettiriliyor, kesin olmayan rakamlara göre her gün Sincan’a 1000 Han Çinli’nin yerleştiğinden bahsediliyor. Bir zamanlar nüfusun yüzde 93′ü Uygur iken bugün ancak yüzde 47’sini Uygurlar oluşturuyor; hatta Avrupa Doğu Türkistan Birliği adlı sürgünler derneği, Uygur kadınların zorla kısırlaştırıldığını rapor ediyor. Uluslararası Af Örgütü Amnesty International’in bilgilerine göre ise dini ibadetlerler sabote ediliyor, camiler keyfi olarak kapatılıyor, dini bayramlar yasaklanıyor, Uygur dili okullarda okutulmuyor.
ysn
yeni üye
yeni üye
ysn

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 4:04 pm

tibetteki olayları bir kaç yıl öncesine kadar hangimiz biliyorduk? gittikçe artan ve olimpiyat oyunları sırasında zirveye ulaşan eylemler insanlarda bir bilinç oluşturdu.. peki uygurlar onlar ne yaptı?? bence sorun türklerin genetiğine işlenmiş olan tembellikten kaynaklanıyor... tibetlilerle beraber uygurlar da eylem yapabilir dünyaya bazı şeyleri gösterebilirlerdi ama yapmadılar... Question anlamak çok zor... dünyanın türklere bir kastının olduğuna inanmıyorum.. aslında ordaki uygurları kimsenin türk olarak gordugune inanmıyorum... diyecek bir şey yok.. bir türk dünyaya bedel ama yatarak da değil tabi..
ensar2782
moderatör
moderatör
ensar2782

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 4:25 pm

ysn kardeşim çok güzel bir noktaya deginmişsin ama bence biraz eksiklik var mesela orda yapılan eylemler orda yapılan icraatlar hani filistinde ürdünde yapılan eylemler gibi gün yüzü ne çıkartılmıyor orası benligimizden silinmek isteniyor
ysn
yeni üye
yeni üye
ysn

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 4:35 pm

dünyada çini seven bi ülke olduğunu zannetmiyorum... eğer uygurlar düzgün çalışırlarsa bu işi kullanırlarsa günün birinde bağımsızlıklarına kadar gidecek olan bir yolun kapısını aralarlar...filistinde yapılanların üzerinin kapatılmasında medyayı kontrolu altında tutan yahudilerin payı çok büyüktü.. çinin ise böyle bir dayanağı da yok... bence birazcık çalışkan olabilseler... uyanabilseler bişeyler olur ama zannetmiyorum maalesef... dünyadaki hiçbir müslüman ülkenin haklarını savunabilecek kadar cesur olduğuna inanmıyorum... üzgünüm ama türkiye de bir şey yapmazsa bu olay hiç durmadan devam edecektir....
ensar2782
moderatör
moderatör
ensar2782

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 4:54 pm

KARDEŞ DİRENİŞ HİÇ BİR ZAMAN BİTMİYO HER YERDE MÜSLÜMANLAR DİRENİYO BIRAKSALAR DI ŞİMDİ HERYER ONLARIN OLMUŞTU BAK İRANA Bİ ŞEY YAPABİLİYOLAR MI SONRA LÜBNAN AFGANİSTAN HER YERDE DİRENİŞ ÇOK AMA GÜNDEME GETİREN YOK
hacer:))
Paylasımcı üye
Paylasımcı üye

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 4:59 pm

türkiyenn uygurlr için bişey yapabileceğini snmıyorm.. müslümnn müslümana destk çıkması bundan önce çoğu sklde engllndi bundn snrada öyle olcktır büyük ihtimal..
ensar2782
moderatör
moderatör
ensar2782

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 5:01 pm

sen yardım et ulaşmassa ulaştırmayan utansın
ark siz merak etmeyin gitmesi gereken yardımlar hep yerine ulaşıyor
Paylasımcı üye
Paylasımcı üye

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 5:02 pm

bizde o umutla yardm ediorz edebldklerimize ama yetersiz klıyo; hep eziliyoruz..
ysn
yeni üye
yeni üye
ysn

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 5:34 pm

ben henüz bir direniş göremiyorum... iranı da bu konuda çok başarılı görmüyorum açıkçası... halkı üzerinde baskı kuran bir yönetim anlayışına sahip bir iktidar tarafından yönetiliyorlar ve bu onlar için pek de iyi şeylere işaret etmiyor bence... biz de baskılı yönetimler yaşadık ve şimdi ne kadar geriye itildiğimizi anlıyoruz... müslümanların kendi aralarında birlik kurabileceklerini de zannetmiyorum... bunun engellenmesi değil mevzu.. mevzu müslüman dünyasının başındaki liderlerin neredeyse tamamının batı tarafından seçilmiş liderler olması ve batıya ekonomik bağlılıkları... bugun bu durumu engelleyebilecek tek güç Türkiye Cumhuriyeti bence... Bm güvenlik konseyi üyesi bir ülkeyiz ve elimizi masaya vurabilmeliyiz... Ahmet Davutoğlu gibi bir adamın tavırsız kalabileceğini zannetmiyorum... biz bir şey yapmazsak devam edecektir... ama ben bi müdahale bekliyorum açıkçası...
ysn
yeni üye
yeni üye
ysn

MesajKonu: Geri: UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR   UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 5:45 pm

ARKADAŞLAR BU OLAYA DAİR SAĞLAM BİR GÖRÜŞ İÇİN

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=158769&cat=110&dt=2009/07/14

LİNKİ TIKLAMANIZI TAVSİYE EDERİM.....

UYGUR TÜRKLERİNE İŞKENCE YAPILIYOR DÜNYA SADECE TİBETİ GÖRÜYOR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» DÜNDEN BUGÜNE DÜNYA MANZARASI :(